Anasayfa » Blog » Outlook Gönder/Al Grupları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Outlook Gönder/Al Grupları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Outlook Gönder Al Grupları Nedir

Outlook Gönder/Al Grupları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Outlook Gönder/Al Grupları; öğe göndermek ve almak için hesaplarımızın sunucu ile bağlantı kurma sıklığı, Outlook’un çevrimiçi veya çevrimdışı olduğu durumlarda bağlantı davranışı ve indirme boyut sınırları belirlemek gibi ayarları özelleştirebileceğimiz alandır.

Outlook’ta POP3 ve IMAP protokolleri ile kurulan mail hesaplarınızda maillerin gönderilmesi ve sunucunuzdan Outlook istemcisine indirme işlemini Gönder/Al grupları sağlamaktadır.

Outlook Gönder Al Grupları

Maillerinizin gelmediği ve/veya iletilmediği durumlarda Gönder/Al butonunu kullandığınız oldu mu? Birçoğumuz Gönder/Al butonunu yakından tanıyor ve sürekli olarak kullanıyor.

Hatta Outlook aslında kurduğumuz mail hesaplarımızı varsayılan olarak “Tüm Hesaplar” grubuna ekliyor ve bizim yerimize 30 dakikada bir gönderme ve alma işlemini otomatik olarak sağlıyor.

Outlook’ta Gönder/Al > Gönder/Al Grupları > Gönder/Al Grupları Tanımla’ ya tıkladığınızda “Tüm Hesaplar” grubunu göreceksiniz. Bu ekranda yeni bir grup oluşturabilir, var olan grupları düzenleyebilirsiniz.

Outlook Gönder Al Grupları Tanımla
Outlook Gönder Al Grupları Ayarları

Outlook Gönder/Al grupları ile belirleyebileceğiniz eylemler:

  • Posta gönderirken veya alırken bir hesabın dahil edilip edilmediği.
  • Bir ve/veya daha fazla hesaptan postanın gönderilip gönderilmeyeceği.
  • Gönderme/alma işleminin ne sıklıkla gerçekleşebileceği.
  • İndirilecek iletiler için boyut sınırları.
  • Gönder ve al seçeneklerine eklemek istediğiniz klasörler.
  • Yalnızca yeni iletiler için üstbilgilerin indirilmesi.
  • Outlook’un çevrimdışı olduğu zamana ilişkin ayarlar.

Gönder/Al grupları yapılandırmaları genellikle tek seferlik bir işlemdir. Yeni bir hesap eklemediğiniz veya çalışma düzeninizi değiştirmediğiniz sürece muhtemelen ayarlarınızı tekrar yapılandırmayacaksınız.

Herhangi bir hesabı kaldırdığınızda ilgili hesap tanımladığınız Gönder/Al grubundan otomatik olarak kaldırılacaktır.

Ek olarak belirtmeliyiz ki “Exchange Online, Exchange On-Premises ve/veya Outlook.com” gibi mail hesaplarında Gönder/Al komutları çalışmamaktadır. Sebebi ise “Exchange ActiveSync” özelliği ile çalışmalarıdır. Bu yapıda e-postalarınız 60 saniyeye kadar gecikme ile senkronize edilmektedir.

Bu hesaplar için Gönder/Al komutu yerine “Klasörü Güncelleştir” komutunu kullanabiliriz. Bu komut ile, Senkronizasyonu tetikleyerek hemen uygulanmasını zorlayabiliriz. Senkronize etme işlemi Outlook’taki posta kutunuz ve Exchange sunucusu arasındaki tüm değişiklikleri işler ve eşitlemeyi sağlar.

Outlook Klasörü Güncelleştir