Anasayfa » Blog » Sunucu ve İstemci Nedir? Bakımları Neden Önemlidir?

Sunucu ve İstemci Nedir? Bakımları Neden Önemlidir?

Sunucu ve İstemci Nedir? Bakımları Neden Önemlidir?

Merhabalar,
Umarız her şey yolundadır ve sunucularınız ayaktadır 🙂

Bu yazımızda size sunucu ve istemci tanımından ve neden bakımlarının önemli olduğundan bahsedeceğiz.

Öncelikle Sunucu ve İstemci nedir? Tanımlayalım; Bilgisayar ve ağ mimarilerinde (Client-Server Model) sunucu ve istemci adında iki bileşen bulunur. Bunlar adı gibi, biri size hizmet (uygulama, paylaşım, altyapı vb.) sağlarken, diğeri ise bu hizmeti almak isteyen (ortak dosya paylaşımına erişilmesi, Modeminizden IP alıp internete çıkmanız, internette www.ptnbilisim.com yazdığınızda sayfanın ekrana getirilmesi vb.) cihazlardır.

Sunucu, hizmeti veren cihaz, istemci ise hizmeti isteyen cihazdır.

Sunucu ve istemci modeli; Restoranda yemek siparişi vermeye benzer. Restoranlarda yemek siparişini, bir sunucuya (Garson, SERV-er) verirsiniz. Yemeğinizde tabii ki müşteri (istemci, client) olarak size ulaşır.

Restoranların ve değerli çalışanların bakıma, yönetilmeye ve denetilmeye ihtiyacı var ise sunucu ve tüm bilgi işlem yapısının da çalışanlar gibi ihtiyaçları vardır. İhtiyaçları karşılanmadığı takdirde problem çıkacaktır. Murpy kanunu‘nu unutmamak lazım… ?

Sunucular, bilgisayarlara hizmet ettikleri için daha dayanıklı, stabil ve bakım gerektiren cihazlardır. Bakımları yapılmadığında neler ile karşılaşacağımızı bilemeyiz.

Bir çoğumuzun aklında daha dayanıklı ise “neden bakım gerektiriyor?” sorusu oluşur;

Cihazların uzun süreler çalışması için; çalıştığı koşulların cihaza uygun olması ve bakımlarının düzenli yapılması gerekir.
Sunucu cihazın donanımsal bakımı kadar, yazılımsal bakımda önemlidir. Salı günleri Microsoft‘un güncelleme yayınladığı zamanlarda güncelleştirme işlemi başlatılmadan; Yedeği alınmamış sunucular ve test edilmemiş güncellemelerin sunucuyu çalışmaz hale getirmesi muhtemeldir.

Bulunan bir güvenlik açığını kapatan yamanın sunucuya yüklenmemesi; sunucuyu açılamaz hale getirmesi mümkündür. Sunucu üzerindeki olay kayıtlarında; “diskler sağlığı kötü” hatası var ise ve kullanım devam ederse; Sunucunun diskinin bozulup açılmaması mümkündür.

Sunucunun RAID disklerinde kırmızı ışık gördüğünüz halde, arızalı diski değiştirmediğiniz taktirde; Sunucunuz ve verileriniz size elveda diyebilir.

Bunun gibi daha bir çok nedenden dolayı sunucuların bakıma ihtiyaçları vardır.

Güç, Bilgi İşlem altyapınızda olsun 🙂
PTN BİLİŞİM AİLESİ