Anasayfa » Blog » Pano Geçmişi (Clipboard History) Nedir?

Pano Geçmişi (Clipboard History) Nedir?

Pano Geçmişi (Clipboard History) Nedir?

Pano Geçmişi (Clipboard History) Nedir?

CTRL+C yaptığımızda uygulama bilgisi veya kopyaladığımız bir metin bilgisayarımızda nerede saklanır?

Windows üzerinde; bir metni kopyala yaptığınızda kaydettiği yere “Pano (Clipboard)” denilmektedir bu bilgiler birçok işletim sisteminde RAM’de saklanılmaktadır.

Pano Geçmişi (Clipboard History) Nedir?

Bilgisayarınızda bir metni, Excel dosyasını, mail ekini kopyaladığınızda işletim sistemi bunu clipboard’da saklar. Birden fazla kopyalama yaptığınızda ise bunu clipboard history denilen bir uygulama içerisinde tutulmasını sağlar. Windows 10 ve 11’in bulut uyumlu olması sebebiyle eğer isterseniz clipboard history özelliği; birden fazla oturum açtığınız cihazlar arasında paylaştırabilirsiniz. Gelen mail içerisindeki bir metni; bilgisayardaki Outlook uygulamasından cep telefonunuzdaki whatsapp’a yapıştırmak bazı durumlarda oldukça işe yarayabiliyor.

Pano Geçmişi Nedir
Pano Geçmişi (Clipboard History) Risk oluşturur mu?

Evet, neredeyse her bilişim güvenlik denetimcisi, bilişim güvenlik destek birimleri ve firmanızdaki siber güvenlik departmanının ilk tavsiyesi; oturum açma şifrenizin karışık yapıda olması olacaktır. Tabii ki şifrenizi bu şekilde ayarlayıp; Bilgisayarınızın çevresine post it yardımıyla yapıştırdığınızda karmaşıklık daha çok “Görünen köy kılavuz istemez” e dönüşüyor. 

Şifre Yönetimi

Mutlaka bazı web sayfalarında (özellikle bankacılık, e-devlet gibi resmi kurumlarda) görmüşsünüzdür; internet şifrenizi girerken ekranda bir klavye çıkarıp, clipboard özelliği devre dışı bırakıp sizi yalnızca ekran klavyesi kullanmaya zorlar, bunun sebeplerinden biriside clipboard özelliğini kullanmanızı istememesidir.

Cihazınıza erişebilen her kullanıcı pano geçmişindeki önemli şifre, notlar ve/veya bilgilerinizi kolaylıkla görecektir. Bu durum olası bir kötü amaçlı kullanımda sizleri suçlu duruma dahi düşürecektir.

Pano Geçmişi (Clipboard History) Nasıl kullanılır?

Öncelikle etkin olup olmadığını kontrol edelim; bunun için (Başlat > Ayarlar (veya Windows+I) > Sistem > Pano) yönergelerini takip edelim. Gerektiğinde açık hale getirebilirsiniz.

Clipboard history kullanmak için; CTRL+C ile kopyaladığınız bir metni yapıştırırken WINDOWS TUŞU+V şeklinde kullanın, sağ tarafta bir ufak pencere açıldığını göreceksiniz. Buradan daha önce kopyala yaptığınız öğeleri de görebilirsiniz.

Pano Geçmişi

Pano geçmişini devre dışı bırakmak için ise (Başlat > Ayarlar (veya Windows+I) > Sistem > Pano) sayfasında kapalı konuma getirebilirsiniz.

Clipboard history en fazla 25 öğe saklayabilmektedir. Bununla birlikte bazı kopyaladığınız öğelerinde pinlenebildiğine dikkat edin. Özellikle Web tasarımı ve Excel gibi uygulamalarda bu oldukça işe yarayacaktır.

Peki clipboard history’nin bir kapasitesi var mıdır? Evet en fazla 4MB boyutundaki dosyaları burada görebilirsiniz. Bunun üzerindeki dosyaları normal bir şekilde kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz.

Windows 10 da pano geçmişinizde herhangi bir öğenin seçenekler kısmına tıklayarak tek öğe ve/veya tüm öğeleri silmeniz, sabitleyebilmeniz mümkündür. Windows 11 de ise pano geçmişinizde herhangi bir öğeyi seçenekler tuşuna tıklamadan sabitleyebilirsiniz. Seçenekler kısmına tıklayarak ise öğeyi yapıştırabilir veya silebilirsiniz. Tümünü silmek için pano geçmişi penceresinde (Tümünü sil) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

PTN BİLİŞİM